Podzimní testování – PATRIOT a FOX

Frantatrail_drop_N1_Fox
Podzim je tu a to kromě nižších teplot a brzotmy znamená také testování nových modelů na nastávající sezonu. A já měl konečně čas testnout podzímní FOX oblečení a nový model Patriot EVO. Na něm jsem v rámci testování najel cca 300km. Jasně, pro spoustu lidí je to zanedbatelná vzdálenost, ale jsou to poctivé kiláky na né zrovna jednoduchých trailech. 

IMG_5333

S článkem jsem schválně počkal až na to, kdy na kole něco najedu. Nechtěl jsem psát ukvapené dojmy po prvních kilometrech. Author na 2015 bude mít dva modely Patriota EVO. Levnější, co jsem testoval já a pak dražší. O dražším nemám pochyby, ale zajímalo mě hlavně, jak bude fungovat ten cenově dostupnější. Přeci jen po prvním pohledu do specifikace si člověk řekne “dyť to má RSTéčko a Tektro brzdy … a ta sedlovka, tu ani neznám”. Na druhou stranu člověk, který už se trochu vyzná, si všimne řazení 1×11 od Sramu, napínáku e*13, tlumiče RS Monarch, pláštů Maxxis a bude mu jasné, že to zas tak špatně naspecifikováno není. Kort když vám oči sjedou na cenu, která se zastavila na 63.990Kč.

IMG_5335

Nicméně teď dělám hrdinu, ale vidlice jsem se bál a nevěděl jsem, co od ní čekat. Naštěstí je vidle vzduchová, má štelování komprese a odskoku, takže jí lze lehce nastavit k obrazu svému. Tak jsem také udělal a pak už jsem na ní nemusel šáhnout. Jasně, nezobe jako vidle na kolech, které stojí jednou tolik, ale jízdu si na ní užijete taky a rozhodně vás nenechá někde ve štychu. Dalším elementem k zamyšlení pak byla sedlovka. Zde byl menší zádrhel, na kole byl jeden z prvních prototypů, který nebyl ještě dotažený do konce a sedlovka chytla po chvilce vůli a měla nepříjemný pružinový zvuk. Nedávno jsem ale nafasoval novější typ, který se bude montovat sériově na kola a to už je jiná liga. Sedlovka má příjemnej chod, je spolehlivá a vůle se žádná neobjevila. Příjemnou záležistí je ovládací páčka, která se mi dobře mačkala, oproti jiným.

IMG_5336

Takže vidli a sedlovku bychom měli. Teď ještě brzdy, těch by se asi taky leckdo mohl zaleknout. Tektro bohužel u nás nemá renomé jako třeba Shimano, ale podle mě je to jen o tom, že nebývají tak běžně na kolech. Přitom je to škoda. Model Orion brzdil skvěle od začátku do konce, chod páky se neměnil a dal se velmi dobře dávkovat. Jediné, co by mohlo někomu vadit, je zvuk za mokra. Na účinnosti brzdy neztrácely, ale lehce si pohvizdovaly.

IMG_5338

Konečně se dostávám k rámu. Patriot EVO má 160mm zdvih na systému DLP. Oproti loňskému Patriotu má zcela přepracovaný přední trojúhelník. I zadní stavba dostala lehký facelift a je zase o něco tužší. Co je ale super je to, jak kolo jede dopředu a zároveň pohlcuje nerovnosti. Tlumič je usazen na jehličkových ložiskách a reaguje i na ty nejmenší nerovnosti. Paradoxně jsem ale skoro vůbec tlumič nezamykal. Častečně teda kvůli tomu, že ho pak vždycky zapomenu odemknout, ale hlavně pro to, že to nebylo potřeba. Obráceně zdvih 160mm a robustnější stavba kola vám dodá důvěru a kolu instinktivně víc nakládáte. Já ho teda vůbec nešetřil a chvílemi jsem se přistihl, že jedu jak na DH.

IMG_5341

Jedna z nejvíc božích věcí je řazení 1×11. Na předešlém Patriotu jsem měl paskvil 1×10 s 42z. pastorkem a opravdu se to nedá vůbec srovnávat. Sram to má vymyšlený fakt dobře, převody na sebe skvěle navazují, nic nepřeskakuje. Převody jsou dost rychlé a zároveň vyjedete v podstatě cokoliv, jako třeba s 2×10. Vpředu je 32z. převodník s horním vodítkem, ze kterého mi řetěz nespadl ani jednou.

IMG_5339

Kolo jsem testoval všude možně, na DH trailech, skocích, na štrýtu, dal jsem si na něm i nějaký ortodoxnější XC vyjížďky a všude mě to prostě bavilo. Myslím, že obrázek si uděláte nejlíp sami z následujícího videa :)

Video jsme natáčeli koncem listopadu, takže už bylo celkem chladno. Zajel jsem si proto do N1 shopu pro zimní hadry.  Venku bylo 7°C a já nový oblečení potřeboval jak sůl. Zkusil jsem si vzít jen zimní spodní vrstvu, na to jedno triko a voděodolnou softshellku. K tomu novinku v podobě technickejch kraťasů Attack Q4, zateplený rukavice Sidewinder a měl jsem z toho parádní zimní komplet. Celý jsem to doladil legendární helmou Flux, původně jen kvůli barvě. Po celym dnu ježdění jsem zjistil, že jsem o helmě ani nevěděl a že sedí fakt jak prdel na hrnec. Což mě mile překvapilo.

Jinak o oblečení moc nepíšu, ale z tohohle jsem měl fakt radost. Je neskutečný, kam se ty funkční hadry už dostaly. Kraťasy jsou nepromokavý a hlavně neprofouknou. Navíc konečně někoho napadlo udělat tmavej zadek, což je fakt praktický a vy nevypadáte po vyjížďce jak připosraný. :) No a pak je tu bunda, která je lehká, neprofoukne a má výbornej střih. Navíc to ladí ke kolu a to je hlavní! :)

IMG_5310

No takže to bychom měli. Jedno pořádný testování kola a hadrů máme za sebou. Teď jen vymyslet, co testnout příště. Jen doufám, že ještě aspoň chvíli vydrží počasí!

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *